Nečakaný majster sveta v super-G je kanadský veterán Guay

Guay získal titul po rokoch nevýznamných výsledkov a po dlhotrvajúcich problémoch s kolenami. Triumph nasledoval šesťročné zlato na Majstrovstvách sveta v Garmisch-Partenkirchene, tento zlatý dvojitý má ako štvrtý lyžiar v histórii. Úspešný kanadský deň bol korunovaný bronzom Manuelom Osborne-Paradisom a dal dar k dnešným 33. narodeninám. Bývalý kanadský Jan Hudec, ktorý je už od tejto sezóny v Českej republike, stratil takmer štyri sekundy do víťazného Guayu a má 32. miesto. Štyridsaťosem zo začiatku sa zúčastnili Ondrej Berndt a Jan Zabystřan. Kryštof Krýzl si nenechal ujsť posledný gól. Guay má malú krištáľovú guľu v roku 2010 tesne pod super-G, ale nebol lepší ako šiesty na majstrovstvách sveta.Vo Svetovom pohári za 14 rokov vyhral rodák z Montrealu päťkrát – trikrát zjazd a dvakrát super G, naposledy v marci 2010. Posledné dva týždne sa dával dokopy po ťažkom páde v zjazde v Ga-Pa.

“Je to neuveriteľné. Všetky rany boli v mojej hlave, plus nedávny pokles, ale chcel som všetko zabudnúť a zamerať sa na závod, “povedal Guay. Nemá rád veľké oslavy, rád by bol prekvapený na sobotňajšom kongrese. “Musíte riskovať, ale takisto ísť takticky.Tréner nás dnes upozorňoval na pasáž, kde sa musí rýchlosť korigovať, presne tá sa mi podarila, “dodal Guay, ktorý získal takmer polsekundovú náskok na Jansruda až v závere.

Nórsky víťaz troch zo štyroch super-G tejto sezóna nezrušila druhé miesto. “Erik išiel na vrchol, 45 stotín je jasné,” povedal olympijský víťaz v Soči. Obhajca titulu Rakúšan Hannes Reichelt skončil desiaty.

Osborne-Paradis získal v deň 33. narodenín prvú medailu z veľkých podujatí v kariére. “Moja žena sa už sťažovala a povedala:” Čo by som vám mal dať za svoje narodeniny, už máte všetko, čo ste chceli. “Na to som jej odpovedal:, Ešte nemám medailu z majstrovstiev sveta ‘, “uviedol lyžiar, ktorý bol naposledy vo Svetovom pohári na stupňoch víťazov pred takmer dvoma rokmi.

Hudec bol sklamaný, odstup 3,93 sekundy na víťaz bol ľúto. “Myslel som, že som bližšie. Robila som chybu, ako pri výcviku na najdôležitejších miestach, ako je plaketa, kde som stratil svoju rýchlosť. Som sklamaný, viem, že viem zájsť lepšie, “uviedol v rozhovore pre Českú televíziu.

Krýzl mal na rýchlostného špecialistu Hudca náskok približne sekundu, lenže tesne pred cieľom chyboval. “Nedostal som toľko takýchto rýchlostí, alebo som sa rozčuľoval. Chvíľu som urobil chybu a chcel to zbytočne napraviť.Ale mám dobrý pocit z jazdy, “povedal Krýzl, ktorý sa sústreďuje na kombináciu.